FIALKA – Hustolesův hostinec u nádraží, osada Fialka u Unhoště. „Kuchyň a nápoje bez konkurence!“
Vzácná „reklamní“ pohlednice osady jménem Fialka z počátku minulého století. Pokud jste si snad mysleli, že romantické jméno „Fialka“ pochází od květiny fialky, tak ne – osadě se tak začalo říkat dle Jozefa Fialy (*1844), starosty Malého Přítočna, který přesně 24. září roku 1881 dostal povolení na stavbu hospody (místní by tedy letos měli slavit 140. výročí vzniku osady). Počátkem století měl pak hospodu v nájmu pan Hustoles a po něm mnozí další.
Pan Fiala koupil pozemky na unhošťském katastru a postavil zde hospodu, kterou vybavil i oblíbenou kuželkárnou. A protože hospoda stála na frekventované karlovarské silnici a nedaleko unhošťského nádraží, nouzi o hosty jistě neměla a navíc k sobě přitáhla další osadníky, takže Fialka se postupně rozrostla o několik dalších domů.
Bohužel, kvůli výstavbě dálnice už tento malebný koutek neuvidíte. Dnešní Fialka se plní průmyslovými areály, ostatně podívejte se na to třeba prostřednictvím Panoramy Seznamu či Google Street View, klikněte zde: https://bit.ly/2Rondk5

#fialka #unhošť #pohlednice #hospoda

Kategorie: Muzeum

0 komentářů

Napsat komentář